Згідно статистики, понад 90% населення нашої планети так чи інакше мали справу з таким косметичним явищем, як чорні цятки. Тим не менше, «популярність» не робить їх звичними чи непомітними. А запитання «Що ж це таке, і як прибрати чорні цятки з обличчя?»,  напевно, одне з найпопулярніших серед звернень до фахівців.  

Що таке чорні цятки?

Комедони, чи простими словами, чорні цятки – це нагромадження підшкірного жиру, відмерлих клітин епідермісу і бруду, які перекривають пори. Вражені пори починають випирати, і зовні це виглядає, як мало естетичні темні горбки на шкірі – одиночні чи скупченням. Улюблені місця – лоб, перенісся, ніс і підборіддя. Проте можуть з’являтися також на щоках, грудях і на спині. 
У зв’язку з новими дослідженнями дерматологи все частіше схильні зараховувати комедони до акне, тобто запальних проявів, таких, як, наприклад, вугрі. 

 


Комедони бувають двох видів, закриті та відкриті, от ті самі, котрі ми бачимо як чорні цятки. Закриті ж мають вигляд білих горбочків. І ті, й інші – скупчення підшкірного сала. 
Головна відмінність – білі чи закриті комедони важко видалити самостійно, щоб не травмувати шкіру. Поширена причина появи - регулярне нехтування чисткою обличчя, зокрема й від декоративної косметики перед сном. 


Чорні цятки більш помітні і мають властивості з’являтися одразу у великій кількості. У розмірі можуть досягати двох міліметрів, а за кольором бувають від брудного жовтого до чорного. 
Часто комедональні висипи з’являються у підлітковому віці, а також у жінок в період вагітності і менопаузи. Тобто пов'язані з гормональними змінами в організмі. 
Окрім цих причин, у будь-якому віці, як в чоловіків, так і у жінок, їхній появі сприяють неправильне харчування і порушення гігієни. 

Причини появи чорних цяток

Одне з важливих завдань нашої шкіри – виводити через пори токсини, продукти життєдіяльності. Тому саме вони приймають на себе головний удар, якщо баланс порушено. В результаті токсини перекривають витоки фолікул, не даючи кожному салу можливість виходити назовні. Від так і  з’являються ті самі комедональні прищі.

 
Якщо помітили чорні цятки на обличчі чи інших частинах тіла, панікувати не варто: все можна виправити. Головне – виявити і за можливості прибрати причину, а також підібрати правильний догляд, регулярно використовувати скраби, пілінги, тоніки і крем від чорних цяток.

 

Зверніть увагу, що у вашому випадку може спричиняти появу чорних цяток на шкірі. 
•    Надмірне продукування тестостерону – найпоширеніше у пубертатному періоді.
•    Зловживання у догляді жирними оліями у чистому вигляді. 
•    Користування косметичними продуктами, які містять комедогенні речовини. Звертайте увагу, чи є на засобах догляду позначка Non-comedogenic.
•    Часте вичавлювання прищів також спричиняє травмування і ураження пор.
•    Вживання фаст-фудів, молока і цукру у великій кількості, солодких газованих напоїв, трансгенних жирів (кондитерські вироби, пончики, чіпси, попкорн, майонез, рафінована олія, спреди тощо) також викликають порушення ліпідного обміну і сприяють засміченню пор.

Як прибрати чорні цятки

Чого точно не варто робити, так це вичавлювати комедони з непідготовленої шкіри. Замість бажаного ефекту можна ще більше розтягнути пори, інфікувати шкіру, заштовхнути внутрішню частину корка вглиб і травмувати шкіру, отримавши ще більше комедонів, а на додачу ще й плями і рубці. 
Як же прибрати чорні цятки на обличчі і попередити утворення нових? У цьому допоможе регулярна чистка і підбір якісних некомедогенних засобів для шкіри. 
У домашніх умовах можна проводити механічну чистку за допомогою скрабу. Це найкращих засіб від чорних цяток, зокрема для жирної і комбінованої шкіри. Наприклад, можна скористатися Face Scrub Diamonds від французького бренду Lambre з діамантовою пудрою. Засіб не лише ретельно очищує шкіру, але й полірує рельєф, звужує пори, освіжає і надає здорового сяяння шкірі. 


Перед процедурою скрабування шкіру бажано підготувати: розпарити за допомогою компресу з рушника, змоченого у теплій воді чи відварі з трав з антисептичним ефектом: ромашка, календула тощо. Далі легкими масуючими коловими рухами нанести скраб на шкіру. Змити теплою водою через 3-5 хвилин і нанести крем.


Почистити обличчя від чорних цяток можна також за допомогою ручної чистки. Для цього знадобиться косметична ложка Уно. З її допомогою проводять безпечне видалення комедонів. Обличчя також варто ретельно розпарити. Після чистки обробити шкіру дезінфікуючим засобом. 
Ще один спосіб чищення обличчя – пілінги з AHA та ВHA кислотами. 
Альфа-гідроксикислоти (AHA) – це хімічні водорозчинні речовини, які допомагають видалити відмерлі часточки шкіри, чудово чистять пори від забруднення і попереджають появу запалень, висипів, чорних цяток зокрема. Підходять для чутливої, тьмяної шкіри з нерівним тоном. 

 

Бета-гідроксикислоти (BHA) - ліпідо-розчинні речовини, які проникають у шкіру через сальні залози. Тому прекрасно підходять для догляду, дбайливого і глибокого очищення жирної шкіри. Зокрема, саліцилова кислота чудово справляється з акне і комедонами. Важлива відмінність BHA кислот – їх краще використовувати у низькій концентрації у складі доглядових засобів. У чистому вигляді вони агресивні для шкіри. 


Для безпеки процедури слід уважно читати інструкцію від виробника з вказівкою експозиції тощо. 
У салоні також можуть запропонувати провести вакуумну чи ультразвукову чистку обличчя. 

Підбираючи засіб від чорних цяток, звертайте увагу на склад

Як і будь-яка косметика, бажано, щоб засіб від комедонів також не містив парабенів, а в його складі були натуральні компоненти, зокрема чудово працюють: гліколева, яблучна, молочна, лимонна, винна кислоти, пудра перлів, водорості, олія чайного дерева, екстракт гамамелісу та інших трав з антибактеріальною, протизапальною дією. 
Можна порекомендувати ще один ефективний засіб від чорних цяток – гель з АНА-кислотами 3 в 1 AHA Face Cleanser 3 in 1. З його допомогою можна почистити шкіру, видалити ороговілі часточки. Завдяки багатому складу гель від чорних цяток чудово видаляє усі види забруднення і запобігає забиванню пор. 
Бажано, щоб не лише очищуючі засоби, але й тоніки, креми мали подібні властивості: очищення, захисти від інфекцій, звуження пор, зволоження. У комплексі вдасться досягнути більш швидшого і стійкого результату. 


У якості крему від чорних цяток краще віддати перевагу легкому за текстурою зволожуючому засобу з бісабололом і олією чайного дерева. Завдяки їхнім заспокійливим, протизапальним, зволожуючим та антибактеріальним властивостям, можна запобігти появі не лише комедонів, але й вугрових висипів. 

Як прибрати чорні цятки на носі. Рейтинг антипорад:


•    Сода: напевне, найпопулярніший «бабусин рецепт» у рейтингу шкідливих порад. Крупинки звичайної харчової соди травмують шкіру, знімають захисний шар, в результаті чого може з’явитися гіперпігментація, мікро-шрами, а в подряпини можуть потрапити хвороботворні бактерії, котрі викличуть ще більше запалень і висипів. 
•    Спирт і саліцилова кислота у чистому вигляді пересушують шкіру, а при частому застосуванні порушують гідро-ліпідну мантію епідермісу, роблять шкіру вразливою для інфекцій та грибків. 
•    Товчене активоване вугілля цілком могло б підійти, адже має потужну абсорбуючу дію. І при вживанні всередину вугілля справді допоможе швидше вивести з організму токсини, продукти розпаду і тим самим зменшити навантаження на шкіру. А ось його гострі часточки при нанесенні на шкіру будуть подразнювати і травмувати, і при цьому не зможуть проникнути вглиб через свій розмір, а значить, очищуючий ефект буде мінімальним. Краще скористатися спеціалізованими засобами на основі вугілля.  
•    Зубна паста, окрім як викликати печіння, подразнення, свербіж і алергійну реакцію на найбільш видатній частині обличчя, більше нічим не «допоможе».
 


Як же позбутися чорних цяток на носі правильно, ефективно і при цьому не нашкодити?


На щастя, виробники косметичної продукції вже давно подбали про те, щоб можна було легко вивести чорні цятки на носі. 
В основі ефективних засобів для очищення пор – усім знайомі каолін і активоване вугілля. З однією важливою відмінністю: адаптація під шкірний покрив. Крім того, при створенні таких засобів в одному тюбику чи баночці об’єднали одразу декілька працюючих складників. Зокрема, й тих, що можна отримати лише промисловим способом. Наприклад, олія чайного дерева, діамантова та перлинна пудри, цинк, провітамін В5, екстракти ромашки, вівса, реп’яшка, алое тощо. Такий засіб від чорних цяток на обличчі буде не лише чистити, абсорбувати, вбивати бактерії і віруси, але й турботливо доглядати за шкірою: живити, зволожувати, закривати пори, надавати матовості тощо.

 

Крім того, косметологи радять не концентруватися лише на очищенні шкір і обирати комплекс засобів. Зокрема, підійде французький набір для проблемної шкіри TTO Line, який не лише допоможе вивести чорні цятки на носі та інші прояви запалення, але й попередить появу нових, надасть обличчю доглянутого здорового вигляду.

Маски проти чорних цяток

Ще один помилковий стереотип – гарний догляд за обличчям можливий лише в салоні. І його успішно розвінчують маски від чорних цяток у домашніх умовах. 
Справжній тренд серед очищуючих доглядових засобів – киснева маска Ламбре. При контакті зі шкірою відбувається не інакше, як магія: гель перетворюється на м’яку бульбашкову пінку. Дрібні бульбашки кисню проникають глибоко у пори і буквально виштовхують відмерлі часточки, бруд, рештки макіяжу, ніжно очищують, наповнюють киснем, роблять шкіру гладенькою. Така маска чудово підійде і для чутливої, сухої шкіри, і для жирної. Україна давно оцінила її переваги.
Ще один, без перебільшення, дивовижний засіб від комедонів – гідрогелева маска з вугіллям. Маска, яка підкорила Київ, як і інші міста нашої країни, завдяки успішному поєднанню народних традицій і сучасних інновацій. 


Маска прекрасно «витягує» токсини і забруднення, сприяє регенерації, незамінна для жирної та проблемної шкіри. Допомагає якісно почистити обличчя від чорних цяток, а при регулярному використанні зможете забути про них назавжди. 

Профілактика появи чорних цяток

1.    Обов’язкове очищення шкіри вранці і ввечері. 
2.    Знімати макіяж перед сном - золоте правило доглянутої і здорової шкіри. 
3.    Доглядова косметика має відповідати типу шкіри.
4.    Уникайте засобів, що містять камедогенні речовини. 
5.    Гігієнічні процедури краще проводити теплою водою, щоб попередити надмірне виробництво підшкірного жиру. 
6.    Регулярно раз на 7-14 днів проводьте очищення шкіри за допомогою скрабів, пілінгів чи гомажів за вашим типом шкіри.
7.    Користуйтесь сертифікованими засобами очищення замість рецептів з інтернету. Так вбережете себе від ускладнень, алергій, опіків та інших небажаних наслідків. 
8.    Дотримуйтесь питного режиму. 
9.    Уникайте вживання фаст-фудів та перекусів легкими вуглеводами, котрі негативно відображаються на стані шкіри, так само, як і нікотин та алкоголь. 
Правила профілактики зовсім не складні. Проте, дотримуючись їх, можна не турбуватися про те, що зненацька побачите у дзеркалі ті самі чорні цятки, що так псують настрій і зовнішній вигляд. Хай шкіра завжди вас радує чистотою та свіжістю.